Kaksplus.fi

EDULLISET ARKIRUUAT VKO 2

sunnuntai 21. elokuuta 2016


Moni miettii sunnuntaisin että mitä syödään ensi viikolla, pitäisi kumminkin selvitä suhteellisen edullisesti ja eikä saisi tulla ruokahävikkiä kauheasti. Tarjoan teille sen mihin itse olen kuluttanut paljon aikaa, eli hyvien reseptien etsimiseen ja vähän niiden soveltamisen. Meillä on tavoitteena että n. 60 € / viikko ruokakauppaan ( sis. kaiken, vaipat yms ). Arkena säästetään ja viikonloppuisin vähän höllätään, koska kyllä välillä pitää nauttiakin!
Nämä kaikki ruoka-ohjeet ovat ehdottomasti kokeilemisen arvoisia!


Ruoka-ohjeet ovat 4:lle, joten lisää määriä jos perhe on suurempi. Hinnat ovat Prismasta. Hintoihin on lisätty 0,40 € mausteisiin.


Ensi viikon ruokalista
Nämä ovat meidän viime viikon ruuat

Tomaatti-pekonipasta

400 g pastaa ( 0,99 € )
500 g kuutioitua tomaattia ( 0,79 € )
1 pkt pekonia ( 0,99 € )
2 rkl oliiviöljy
suolaa
mustapippuria
ripaus sokeria 
3 rkl voita
1 pkt pieniä mozzarellapalloja  ( 1,25 € )
basilikaa 

Yht. 2,64 € ( 0,66€ / annos )

Keitä pasta pakkauksen ohjeen mukaan. Kuullota tomaattia kuumassa öljyssä kasarissa hetki. Mausta. Valuta pasta ja kaada se kasariin. Lisää voi ja sekoita. Lisää vielä mozzarellapallot ja basilika.


Kesäiset makkaraperunat

1 kg uusia perunoita ( 0,79 € )
2 tl rosmariinia
1 tl timjamia
rouheaa merisuolaa
400 g erilaisia nakkeja ja makkaroita ( n. 2 € )
1 nippu retiisiä ( 1,60 € )
2 avomaankurkkua ( 0,20 € )

Kastike 

1 prk ranskankermaa ( 0,99 € )
1 rkl voimakasta sinappia

Yht. 5,98 € ( 1,50 € / annos )

Kuumenna uuni 200 asteeseen. Pese perunat. Hiero niiden pintaan mausteet ja levitä uunipellille. Pilko nakit ja makkarat ja nosta pellille perunoiden kanssa. Paista kunnes perunat ovat pehmeitä ja makkarat paistuneet. Pilko retiisit ja kurkku.


Kalapihvit ja munakastike + perunat

500 g vaaleaa ruodotonta kalaa ( hauki ) ( 5,95 € )
1 sipuli ( 0,20 € )
1 nippu ruohosipulia ( 1,60 )
1/2 sitruunan raastettu kuori ( 0,50 € )
2 dl kermaa ( 0,70 € )
2 munaa ( 0,20 €
2 rkl perunajauhoja

Munakastike
2 rkl voita
1 sipuli hienonnettuna ( 0,20 € )
3 rkl vehnäjauhoja
5 dl maitoa ( 0,35 € )
suolaa ja valkopippuria
3-4 kovaksi keitettyä munaa ( 0,40 € )
1 tl tilliä

+ perunat ( 0,50 € ) 

Yht. 11 € ( tästä syötiin yht. 6 annosta, 1,83 € / annos )

Keitä ensin munakastikkeen munat ja putsaa kala ruodoista. Tee munakastike valmiiksi ennen pihvejä. Sulata voi kattilassa ja kuullota sipulisilppu. Lisää jauhot ja sekoita. Lisää maito vähitellen. Anna hautua 10 minuuttia välillä sekoittaen. Lisää mausteet ja haarukalla murskatut munat. Lisää lopuksi tilli.

Sekoita kalapihviainekset tehosekoittimessa massaksi. Sekoita joukkoon lopuksi perunajauhot. Paista pieniä pihvejä voissa molemmilta puolilta kunnes pihvi on kiinteä.


Varhaiskaalipihvit + perunat
Lisäisin tähän kyllä jauhelihaa, muuten kyllä oli hyvin herkullista!

500 g varhaiskaalia  ( 0,80 € )
3 munaa ( 0,30 € )
suolaa
pippuria 
oreganoa

Perunat ( 0,50 € )

Yht. 2 € ( 0,50 € / annos )

Raasta kaali karkeaksi raasteeksi. Vatkaa munien rakenne rikki ja sekoita raasteen joukkoon. Mausta suolalla, pippurilla ja hienonnetulla yrtillä.
Paista pieniä pihvejä. Paista molemmilta puolilta ja nosta ne kyspymään 180-asteiseen uuniin 10 minuutiksi.


Täältä löydät lisää hyviä ja edullisia ruokaohjeitaEdulliset arkiruuat


Minkälaisista ruokaohjeista olet kiinnostunut?



9 kommenttia:

  1. Vitsi kun itsekin pysyisi aina tuossa listassa. Saatan tehdä ruokalistan viikoiksi, mutta harvemmin siinä pysyn... 😔

    VastaaPoista
  2. Kivoja ruokareseptejä taasen, täytyy testailla, kiitos!:)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Testailkaa ihmeessä, nämä ruuat me syötiin viime viikolla, eli testasimme nämä :D

      Poista
  3. Tykkään tästä postaus sarjasta! Tuntuu että itse kokkaa aina noin 7 samaa ruokaa ympäri ja ympäri ja ympäri. Kiva siis nähdä mitä muutakin voi tehdä :D <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo hei tänään juuri tokasin J:lle että kuinka yksinkertaista ruokaa tänään syötiin mutta niiiiiin herkullista! :D
      Ettei ikinä olisi osannut tuollaista tehdä vain päästään tai no...osais muttei mielikuvitus riitä :D

      Poista
  4. Edullisestikin voi syödä huippuhyvää ruokaa :) Meillä ruokaan kuluu rahaa yllättävän paljon, mutta osaltaan hintaa selittää gluteenittomien tuotteiden korkeampi hinta.

    VastaaPoista

Kiitos kommentista <3

Designed By Hello Manhattan